Cilde İyi Gelen Besinler | Cilde Faydalı Besinler

Cilt Besinleri

Cilde iyi gelen besinler. Cildi oluşturmak ve korumak için birden fazla bileşen bir araya gelir. Deri ve mukozal dokuların dengesini korumak için su, proteinler, yağlar, mineraller, vitaminler ve diğer besinler gereklidir. Cilt ortalama olarak her yirmi yedi günde bir kendini yenileme özelliğine sahiptir. Daha yaşlı hücreler dökülme yoluyla kaybolur ve yeni farklılaşan hücreler onların yerini alır. Diyet ve cilt bakımı, cilt hücreleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, çünkü cilt diyet yoluyla, topikal olarak veya her ikisiyle sağlanabilen belirli besinlere ihtiyaç duyar. Araştırmalar, sebze, meyve, balık ve zeytinyağı yönünden zengin diyetlerin daha iyi görünen bir cilde katkıda bulunduğunu göstermiştir. Yeterli hidrasyonun daha iyi cilt nem seviyelerine yol açabileceği de tespit edilmiştir.

Proteinler ve Amino Asitler

Proteinler, cilt hücrelerinin önemli bir bileşenidir, en yaygın iki tanesi kolajen ve keratindir. Tek başına kolajen cildin yüzde 75’ini oluşturur. Keratin çoğunlukla epidermiste bulunur. Saç ve tırnakların ana bileşenidir. Başka bir protein olan kollajen ve elastin, her iki proteinin de yeterli cilt elastikiyetini ve desteğini sürdürmekten sorumlu olduğu dermisin bir parçasıdır. Kırışıklıklar oluşturan dermisin içindedir

İster hayvanlardan isterse sebzelerden elde edilsin, yeterli miktarda protein takviyesi, sağlıklı cildi korumak ve yaraların iyileşmesine izin vermek için çok önemlidir. Lizin, prolin, arginin ve glisin gibi kaliteli proteinler ve amino asitler cilt bakımı ve kolajen sağlığı için önemlidir. Yer fıstığı, ceviz, keten tohumu, nohut, kinoa, süt ürünleri, yumurta beyazı gibi çeşitli beslenme kaynaklarında bulunabilir. Balık ve kümes hayvanları.

cilde iyi gelen besinler

İn vivo amino asit üretiminde (hidroksiprolin) rol oynayan bir yardımcı oyuncu olduğu için yeterli C vitamini seviyelerini korumak da önemlidir. Ayrıca kolajenin korunmasında ve parçalanmasının önlenmesinde önemli rol oynayan değerli bir antioksidandır.

Doymamış Yağ Asitleri

Doymamış yağ asitleri, karbon ana zincir moleküllerinde bir veya daha fazla çift bağa sahip oldukları için bu şekilde adlandırılırlar. Tekli doymamış yağ asitleri, ana zincir karbon atomları arasında tek bir çift bağa sahiptir; çoklu doymamış yağ asitleri, ana zincir karbon atomları arasında çoklu çift bağlara sahiptir. Çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA) veya esansiyel yağ asitleri cilt için büyük önem taşır. Bitkisel yağlar, esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir.

Temel yağ asitleri, linoleik asit (LA) ve alfa linolenik asit (ALA) gibi insan vücudunun ihtiyaç duyduğu ancak sentezleyemediği veya üretemediği asitlerdir. Bu nedenle diyetin bir parçası olarak gereklidirler.

Çoklu doymamış asitler aşağıdaki türlere ayrılır:
  1. Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri:
    1. Sardalya, uskumru, somon, deniz tarağı ve pisi balığı gibi balıklarda, keten tohumu ve cevizde bol miktarda bulunurlar. Zeytinyağı, fasulye ve soya peyniri gibi diğer birçok kaynakta daha az miktarda bulunurlar. İnsanlar için fizyolojik önemi olan spesifik omega-3’ler ALA (alfa linolenik asit), DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA’dır (eikosapentaenoik asit). İnsan vücudu, bir dereceye kadar ALA’dan DHA ve EPA üretebilir. Uygun enzimlerin bulunmadığı cilt seviyesinde üretemez. Bu nedenle esansiyel yağ asitleri olarak kabul edilirler. Keten tohumu yağı ve ceviz yağı, ALA bakımından yüksektir.
  2. Omega-6 çoklu doymamış asitler:
    1. İlk çift bağ, zincirin omega ucundan altıncı karbon atomundan sonra meydana gelir. Çuha çiçeği ve hodan yağları GLA’da yüksektir. Ayçiçeği ve aspir yağları LA bakımından zengindir.
  3. Omega-9 çoklu doymamış asitler:
    1. İlk çift bağ, ana zincirin omega ucundan dokuzuncu karbon atomundan sonra oluşur; örnekler, oleik asit, eikosenoik asit ve diğerlerini içerir.
  4. Esansiyel yağ asitleri olarak kabul edilmeyen konjuge yağ asitleri ve diğer çoklu doymamışlar da vardır.

Artık esansiyel yağ asitlerinin vücudun birçok metabolik işlevi için önemli olduğu anlaşılmıştır. Araştırmalar, batı diyetlerinin omega-6 yağlarında genellikle çok yüksek olduğunu ve sağlıksız oranlarda omega-3’lerde nispeten düşük olduğunu ve önerilen omega-6 – omega-3 oranının 1: 1 ile 4: 1 arasında birçok katını aştığını gösteriyor.

VİTAMİNLER VE MİNERALLER

Vitaminler ve mineraller, optimal vücut fonksiyonları için gerekli olan değerli mikro besinlerdir. Bu mikro besinlerin bir kısmı özellikle cilt hücresi bakımı için önemlidir.

Cilde İyi Gelen Besinler A vitamini

Retinoidler olarak da bilinen A vitamini ve öncülleri cilt sağlığı için hayati öneme sahiptir. Hayvan kaynakları (karaciğer ve yumurta gibi) retinol öncüleri sağlar.

Sebze kaynakları (havuç ve ıspanak gibi), karotenoidler olarak bilinen pigmentler olan başka bir tür pro-vitamin A sağlar. İnsanlarda, dört farklı tipte karotenoid, A vitamini aktivitesi sergileyebilir. Alfa-karoten, beta-karoten, gama-karoten ve beta-kriptoksantin.

A vitamini, epitel hücrelerinin yeterli işleyişi için gereklidir. Eksikliği, “mukus salgılayan hücrelerin” “keratin üreten hücreler” ile yer değiştirmesine yol açar. A vitamini ayrıca görme ve göz sağlığının korunmasında önemli bir rol oynayan önemli bir antioksidandır.

İzotretinoin, yağ bezlerini etkili bir şekilde etkisiz hale getirebildiği için kistik akne için ayrılmıştır. Fetal hasara neden olabileceğinden, kullanımı katı tıbbi kısıtlamalara sahiptir.

E vitamini

Tokoferol ve tokotrienol olarak da bilinen E vitamini, çeşitli fizyolojik roller oynar ve özellikle cilt için önemlidir. Doğal bir antioksidan olduğu için cilt hücrelerini serbest radikallerden koruyabilir ve cilt yaşlanmasını önleyebilir. Güneş lekelerini ve kırışıklıkları azalttığı gibi sedef ve kızarıklık durumlarında da faydalıdır.

cilde iyi gelen besinler

E vitamini, güneş kremlerinin etkinliğini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, yağları oksidasyondan koruduğu ve raf ömrünü uzatmaya yardımcı olduğu gıda ve cilt bakım ürünlerinde koruyucu olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Bitkisel yağlar ve sert kabuklu yemişler, mükemmel E vitamini kaynaklarıdır. Yağlı diyetler, takviye edilmiş kaynaklar dahil edilmedikçe, düşük E vitamini alımına neden olurlar. Aşırı E vitamini alımı kanama riskini artırır. Bazı tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, E vitamini takviyesi yapmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Cilde İyi Gelen Besinler B5 Vitamini

Pantotenik asit olarak da bilinen B5 vitamini, B vitamini kompleksinin bir parçasıdır. Cilt nemlendirici görevi görür. Cildin esnekliğini ve yumuşaklığını geliştirir. Çalışmalar, cilt yenilenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Saç dökülmesine karşı koyar. Saç ve tırnak sağlığı için faydalıdır.

Et, sebzeler, tahıllar, baklagiller, yumurtalar ve süt iyi B5 vitamini kaynaklarıdır.

C vitamini

Bazen askorbik asit olarak da bilinen C Vitamini, güçlü bir antioksidandır. Cilt için çok önemlidir çünkü kolajen sentezinde anahtar rol oynar. Hem epidermiste hem de dermiste bulunan C vitamini, zararlı serbest radikallere karşı etki eder ve kollajen parçalanmasını, kırışıklık oluşumunu, cilt yaşlanmasını, yaşlılık lekelerini ve güneş hasarını yavaşlatır.

C vitamini açısından zengin besinler. Portakal, greyfurt, maydanoz, brokoli, çilek ve patatesdir. C vitamini cilt yaşlanmasını tersine çevirir. Güneş lekelerinin görünümünü iyileştirir. Kırışıklık oluşumunu önler.

Cilde İyi Gelen Besinler Bakır

Bakır, vücutta önemli rol oynayan değerli bir eser mineraldir. Antioksidan enzim süper oksit dismutazın yeterli aktivitesi için gereklidir ve kemiklerde, bağ dokularında ve deride kolajen oluşumu için gerekli bir enzim olan lizil oksidazın aktivitesini düzenler. Bakır, melanin üretimi için de gereklidir.

En iyi bakır kaynakları karaciğer, istiridye, tahin, susam, kaju fıstığı ve diğer kuruyemişler, kalamar ve ıstakozdur.

Manganez

Manganez, birden fazla vücut fonksiyonu için az miktarda ihtiyaç duyulan ağır bir metaldir. Deri kollajen sentezinde yapısal rol oynar. Aynı zamanda, sentezi sırasında kollajene dahil edilen bir amino asit olan prolin sağlamaktan sorumlu olan prolidaz adı verilen bir enzimi de aktive eder.

Kepekli tahıllar, kabuklu yemişler ve yapraklı sebzeler iyi manganez kaynaklarıdır.

Silika
Cilt elastikiyetinin korunmasında rol oynar. En iyi besin kaynakları arasında pırasa, yeşil fasulye, nohut, çilek, salatalık, mango, kereviz ve kuşkonmaz.

Çinko
Antioksidan özelliklere sahip ve önemli fizyolojik roller oynayan önemli bir mineraldir. Çinko, sebum üretimini düzenlemeye ve sivilce ile ilişkili hormonları evcilleştirmeye yardımcı olduğu için çinko eksikliği sivilceye bağlanmıştır.

İstiridye, kabak çekirdeği ve fındık, zencefil, yulaf ve yumurta mükemmel çinko kaynaklarıdır.

Antioksidanlar
Antioksidanlar, zararlı serbest radikallerle savaşmak ve hücresel DNA’yı korumak için gereklidir. Çilek ve elma gibi meyvelerde, brokoli ve domates gibi sebzelerde, kabuklu yemişlerde ve tohumlarda ve çeşitli baharatlarda bol miktarda bulunurlar.

A, C ve E vitaminleri bilinen antioksidanlardır. Yağda çözünen E vitamini bitkisel yağlarda bulunur. Yağları çift bağların ekşimesine ve oksidasyonuna karşı korur. Bitkisel yağlar antioksidanlar açısından zengindir. Yaban mersini tohumu yağı, nar çekirdeği yağı, domates tohumu yağı ve ceviz yağı bulunur.

Soru Öneri Ve Şikayetleriniz İçin Lütfen İletişim Bölümünden Veya İnstagram Üzerinden İletişime Geçin. Teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: