Cilt Tipleri | Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı

Cilt tipleri


Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı Beş temel cilt tipi vardır: normal, yağlı, kuru, karma ve hassas.

Normal cilt, pürüzsüz ve eşit yüzeyine katkıda bulunan yeterli sebum ve nem dengesine sahiptir. Normal cilt yağlı veya kuru hissetmez. İyi bir esnekliğe sahiptir ve çoğu çevresel zorluğu tolere eder. Yalnızca temel bakıma ihtiyaç duyar ve nadiren özel tedavi rejimleri gerektirir.

Yağlı cilt, sebum üretiminde fazlalığa yol açar. Hafif ila orta derecede aşırı aktif yağ bezlerine sahiptir. Cilt, özellikle burun ve alın bölgelerinde dokunulduğunda yağlı hissedilir. Biriken yağları gidermek için günlük veya günde iki kez temizlik gerektirir. Fazla sebum hem tozu hem de bakterileri toplar. Bu nedenle yağlı cilt lekeler ve sivilcelerin yanı sıra siyah beyaz başlara eğilimlidir. Sıkılaştırıcılar, gözeneklerin boyutunu küçülttüğü ve sebum üretimini azalttığı için yağlı ciltlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel ajanlar ayrıca bakteri çoğalmasının kontrol edilmesinde de faydalıdır. Bununla birlikte, yağ bezlerini daha fazla uyarır.

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı Kuru Cilt

Kuru cilt hem yağlı salgılardan hem de nemden yoksundur. Yağ bezlerinin ürettiği yetersiz sebum miktarı nedeniyle, cilt kaplaması nem kaybını yeterince önleyemez. Cildi iyi idare edemez. Kuru cilt daha kolay kırışma eğilimindedir. Aşırı soğuk gibi zorlu hava koşullarında çatlar. Kuru ciltler için özel olarak formüle edilmiştir. Yüksek yağ yüzdelerini ve hatta tereyağı tolere eden nemlendiriciler ve kremler uygulamak çok önemlidir.

Cilt Tipine Göre Cilt Bakımı

Çok yaygın bir cilt türü olan karma cilt, yağlı cildin alın, burun ve çene (T bölgesi) kapladığı ve kuru cildin yanakları ve çevresindeki alanı kapladığı hem kuru hem de yağlı cildin bir karışımıdır. gözler. Teorik olarak, cilt bakımı rejimi karma ciltler için özel olarak tasarlanmadıkça, her bölge türüne göre tedavi edilmelidir.

Hassas cilt genellikle çok ince bir dokuya sahipdir. Tahriş edici ve hassaslaştırıcı olabilir. Bu tür elementler sabun, sentetik kokular, suni koruyucular, boyalar ve hatta sıcaklık değişiklikleri ve agresif hava olabilir. Basit, kokusuz, hipoalerjenik ve tamamen doğal cilt bakım ürünleri genellikle hassas cilt tipleri için en iyi rejimlerdir.

Soru Öneri Ve Şikayetleriniz İçin Lütfen İletişim Bölümünden Veya İnstagram Üzerinden İletişime Geçin. Teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: