Vegan Ne Demek? | Vegan Nedir?

Bölüm 1: Veganizm nedir?

  1. yüzyılın başından bu yana, dejeneratif hastalıklar veya balıklarda artan cıva seviyeleri gibi sağlık nedenleriyle, her zamankinden daha fazla insan vejetaryen ve vegan diyetlerine geçmiştir. Vejetaryen ve vegan diyetleri tipik Amerikan diyetlerinden daha sağlıklı olsa da, bugün dünyada yaygın olan ilk on ölüm nedenini veya dejeneratif hastalıkları önleyecek kadar ileri gitmiyorlar.

Hem vejeteryan hem de vegan diyetleri, yiyecekleri hayvanlara dayalı olarak kısıtlar, bu da onların avantajına olur. Bununla birlikte, her ikisi de pişmiş yiyeceklerin kendi zararına yenmesine izin verir çünkü pişmiş yiyecekler insan sağlığına zararlıdır.

Vegan Ne Demek? İşte bugün kullanılan bitki bazlı diyetler:

• Vejetaryen Diyet

Vejetaryen diyet, esas olarak bir bitki besin diyetidir. Et ve süt ürünlerini en aza indirir. Balık, süt peynir ve yumurta gibi kümes hayvanları içerir. Vejetaryen diyetin vurgusu esas olarak bitki besinleri ve aynı zamanda hayvan yemi üzerinedir. Vejetaryen diyetinde pişmiş bitkilere ve hayvansal gıdalara izin verilir.

Vegan Ne Demek

• Vegan diyeti

Vegan diyeti vejeteryan diyetine benzer, ancak balık, peynir ve yumurta dahil olmak üzere hayvanlara dayalı tüm yiyecekleri hariç tutar. Vegan diyeti, pişmiş bitki yemeklerini yemeyi mümkün kılar.

• Çiğ vegan diyeti

Çiğ vegan diyeti, hayvanlara dayalı tüm yiyeceklerin yanı sıra pişmiş bitkisel yiyecekler de dahil olmak üzere tüm pişmiş yiyecekleri hariç tutması dışında vegan diyetine benzer. Pişmiş yiyecekler (bitkiler veya hayvanlar), cansız, ölü gıdalardır. Çiğ bitkisel besinler doğal gıdalardır. Pişirilmezler veya kimyasal olarak değiştirilmezler ve insan tarafından yapılan hiçbir katkı veya koruyucu içermezler. Çiğ bitki besinleri canlıdır. Doğal yaşam güçleri sağlamdır. Yaşam gücü, çiğ bitki besinleri yediğimizde bize aktarılır.

Geçmişte nadir görülen sağlık sorunları günümüzde sıklıkla yaşanmaktadır. Her yerde ciddi hastalıklar yaygındır. İçlerindeki yiyeceklerin ve besinlerin kendi kendine eğitimi, kendi sağlığınızı iyileştirmek için en büyük önlemlerden biridir. Yeterli yiyecek ve beslenme bilgisine sahip olsak bile, optimal sağlığın nasıl elde edilebileceğinin farkında değiliz. Yiyecek ve beslenme hakkında ihtiyacınız olan bilgiyi kitaplardan ve internetten bulabilirsiniz.

Vegan Ne Demek? Bitki bazlı yiyecekler artıyor.

Hayvancılık ve yan ürünleri, yılda en az 32 milyar ton karbondioksit veya dünya çapındaki tüm sera gazı emisyonlarının% 51’ini oluşturmaktadır. Dünya çapında milyonlarca insan uygun fiyatlı, besleyici gıdaya erişimden yoksunken, dünyadaki tahılların yüzde 35’i hayvancılıkla besleniyor.

Pek çok hayran bu basit nedenden ötürü bu yaşam tarzını seçti: Mecbur olmadığımızda neden başka bir varlığa zarar verelim? Hangi motivasyonu seçerseniz seçin, bitki diyeti yemek gezegen, hayvanlar ve sen.

Vegan Ne Demek

İnsanlar genellikle veganların hayvanları kurtarmak istedikleri için et yemediklerini düşünürler. Çoğu durumda bu doğru olsa da, birçok insanın geçiş yapmasının başka nedenleri de vardır. Diğer bazı nedenler aşağıdaki gibidir:

Kişisel sağlık

Hayvansal ürünlerin dağıtımı, düşük obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalık oranlarıyla yakından bağlantılıdır. Kırmızı et yememek kanserojen alımını ve kanser riskinizi azaltır. Et ve süt ürünlerinin sindirimi uzun zaman alır ve vücudumuzun bu süreçte onu parçalamak için kimyasallar üretmesi gerekir; bu süreç, vücudumuzun ortadan kaldırmak için çok çalışması gereken atık yaratır.

Çiğ meyve ve sebzelerin sindirimi kolay ve hızlıdır. Vücudumuz, yemeyi amaçlamadığımız yiyecekleri sindirmek için kullanılır. Enerjimizin büyük kısmı yerine şifa gibi başka işler üzerinde çalışabilir. Ham, sağlıklı bir diyet, her gün yapmak istediklerinizi yapmanız için size daha fazla enerji verecektir.

Vegan Ne Demek? Ortamlar

Yağmur ormanları şu anda Güney Amerika’da sığır sığırları için kısa ömürlü otlaklar inşa etmek için kesiliyor ve yakılıyor. 2013 yılında TIME’a göre, yeryüzünde kullanılan arazinin% 30’u ve dünya tatlı suyunun% 33’ü tavukları, domuzları ve sığırları beslemek ve desteklemek için kullanılıyor.

Etik

Uzun süre vegan olamaz ve hayvan dostlarımıza aktardığımız acımasız vizyonu göremezsiniz. Sağlıklı beslenmeyi biliyoruz. Et yemeden yaşayabiliriz. Hayatta kalmak için hayvanlara acımasızca davranmak zorunda değiliz.

Vegan Ne Demek

Kovalama her zaman hayvanların zulmünü her gün etkileyen bir konuşma meselesidir. Özellikle kırsal kesimdeki bazı avcılar, ailelerine yiyecek sağlamaya çalışıyor. Hayvan ya ölünceye kadar doğal bir hayat yaşar ya da daha fazla yaşamı boyunca insanca tedavi edildi. Gezegenin ve ailelerimizin sağlığına ne yaptığını bildiğimiz halde fabrika çiftliklerinden et yemeye nasıl devam edebiliriz?

Anlama

İlk vegan olduğunuzda, çok iyi bir şey yaptığınız hissine oldukça aşık olabilirsiniz. Orada durmalı ve her insanın kendi sağlık ve şifa yolculuğunda olduğunu hatırlamalısınız. Herkes aynı anda veganlığa atlamıyor. Fikirlerinizi başkaları hakkında zorlamak kendi büyümenizi engelleyebilir. İnsanlar ilgi gösterirlerse, sorular sorarlarsa veya büyüleyici yorumlar yaparlarsa konuşmaya hazırdırlar. Akıllı olmalı, başkalarına saygı göstermeliyiz. Bu tür enerjiyi ve değişimi teşvik etmek için olumlu örneğimizi kullanmalıyız. Bilgi alınmaya hazır olduğunda paylaşmak harikadır.

Vegan Yiyecekler için Tarifler Bölümünü Ziyaret Ediniz.

%d blogcu bunu beğendi: